۰
سخنگوی شورای نگهبان خبر داد:

تایید اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری

تاریخ انتشار
شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۲۸
تایید اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری
به گزارش عصر تعادل، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان، در نشست خبری که صبح امروز شنبه 12 خرداد برگزار شد، طی سخنانی گفت: طرح اصلاح مواد 19 و 22 قانون انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و خلاف موازین شرع شناخته نشد و مراحل ابلاغ را طی خواهد کرد.

وی افزود: یکی از موضوعات مورد اشاره در این طرح این است که مردم علاوه بر شناسنامه می‌توانند از طریق کارت ملی احراز هویت شوند و این مصوبه در انتخابات آتی قابل اجرا است.

طحان نظیف خاطرنشان کرد: مصوبه بعدی در ارتباط با بخش دوم لایحه بودجه سال 1403 کل کشور بود که چند بار بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و برگشت بود و در نهایت یک مورد این مصوبه بود که با اصرار مجلس مواجه شد و به مجمع تشخیص رفت. در جلسه اخیر مجمع تشخیص این مصوبه نیز مورد تایید مجمع تشخیص قرار گرفت تا به ترتیب تمامی مواد بخش دوم لایحه بودجه سال آینده نیز مورد تایید قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی عنوان کرد: این طرح نیز چندین بار در رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان بود و بسیاری از ایرادات آن رفع شد منتها برخی ابهامات و ایرادات آن همچنان پا برجا است که با توجه به پایان مجلس یازدهم، رفع ایرادات طرح مذکور باید توسط مجلس جدید صورت گیرد‌.

وی درباره مصوبه تعطیلی شنبه‌ها گفت: ما در روزهای پایانی مجلس یازدهم مصوبات زیادی را دریافت کردیم که یکی از این مصوبه همین مصوبه تعطیلی شنبه‌ها بود که در نوبت بررسی قرار دارد و به محض نهایی شدن اطلاع رسانی خواهد شد‌.

وی همچنین در پاسخ پرسشی درباره شرط سنی داوطلبان کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: مبنای ما مصوبه‌ای است که در آن نسبت به سن، سابقه و مدرک چهارچوبی را مشخص کرده است؛ مبنای ما این مصوبه است. با توجه به اینکه در این مصوبه آمده و تصمیم نهایی با شورای نگهبان است، اگر اعتراضی در این زمینه داشته باشد، مورد رسیدگی قرار خواهیم داد.

طحان نظیف درباره احتمال الکترونیکی شدن انتخابات ریاست جمهوری گفت: با توجه به شرایط پیش آمده و با توجه به اینکه زمان زیادی تا برگزاری انتخابات نداریم و باید دستگاه‌ها و امکانات این نوع انتخابات آماده سازی شود، بر همین اساس تاکنون جلساتی با وزارت کشور داشتیم و این جلسات ادامه دارد و به محض رسیدن به نتیجه در این زمینه اطلاع رسانی خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره آخرین وضعیت مصوبه همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: ما در شورای نگهبان پیش از این اعلام کردیم که با این بخش از لایحه برنامه هفتم که مرتبط با همسان سازی حقوق بازنشستگان است، ابهام و ایرادی نداریم ولی لایحه برنامه هفتم به واسطه برخی مواد دیگر با اصرار مجلس به مجمع تشخیص ارجاع شد که باید این موارد توسط مجمع تشخیص تعیین تکلیف شود.

وی افزود: به محض تایید مصوبه لایحه برنامه هفتم در مجمع، طبعا مصوبه همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز از ابتدای سال 1403 لازم الاجرا است.

انتهای پیام/
کد مطلب : ۱۵۷۵۹۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}