۰

رونمایی از لوکوموتیو ۴٠٠٠ اسب بخار ایرانی

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۵۵
رونمایی از لوکوموتیو ۴٠٠٠ اسب بخار ایرانی
به گزارش عصر تعادل، موتور دیزل با قدرت ۴٠٠٠ اسب بخار و لوکوموتیو باری map۳۰، که توسط مهندسان ایرانی گروه صنعتی مپنا طراحی و بومی‌سازی شده، رونمایی  و آماده تحویل به شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران شد.   

در این برنامه، سید میعاد صالحی- معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران- ضمن اشاره به اهتمام متخصصان ایرانی برای تامین نیازهای داخلی در بخش ریلی اظهار کرد: حرکت صنعت ریلی کشور با تکیه بر دانش و تجارب متخصصان داخلی در سه دو بخش کمی و کیفی رو به جلو است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با همکاری گروه صنعتی مپنا، دستاوردهای بزرگی در زمینه ساخت واگن، لوکوموتیو و قطعات ریلی داشته است. طی سال‌های اخیر نیز طی قرارداد منعقده، ۶۹ دستگاه لوکوموتیو جدید وارد ناوگان ریلی کشور شد. در قرارداد دیگر نیز ساخت ۵۰ دستگاه لوکوموتیو در دست اقدام قرار گرفت که تاکنون ۳۰ دستگاه آن دراختیار راه‌آهن قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن ضمن تاکید بر اینکه توسعه خطوط ریلی و تامین نیازهای تجهیزاتی این شرکت به اعتبارات ویژه نیاز دارد؛ تصریح کرد: در برنامه بودجه سال جاری که این روزها در مجلس شورای اسلامی در حال نهایی شدن است، ۵٠ همت برای خرید لوکوموتیو، قطعات، توسعه خطوط ریلی و نوسازی و تعمیر برای شرکت راه‌آهن در نظر گرفته شده است؛ این درحالیست که برای امور خود به بیش از ۱۴۰ همت اعتبار نیاز داریم.

صالحی با بیان اینکه در حوزه تولید لوکوموتیو ایران نوپا و در حوزه بازسازی بسیار توانا هستیم،  تاکید کرد: با حمایتی که دولت و راه‌آهن از این حوزه دارد امیدوار هستیم تجربه ساخت لوکوموتیو در حوزه‌های دیگر توسعه پیدا کند.

به گفته‌ معاون وزیر راه و شهرسازی، بر اساس قراردادی که صنعتگران با مجموعه‌های فولادی که با گروه مپنا منعقد کرده است، از ۵۰ دستگاهی که قرار بود تحویل دهند تاکنون ۴۵ دستگاه تحویل داده شده است؛ ما باید توان داخلی را بشناسیم و از آن بهره‌مند شویم. با توجه به سیاست‌های دولت، ۵۰ لوکوموتیوی که با استفاده از توان داخل وارد شبکه شده می‌توان فهمید که سیاست بر پایه تولید داخلی بوده است.

وی ضمن تاکید بر توجه به توانمندسازی تولیدکنندگان داخلی در سال‌های اخیر، ابراز امیدواری کرد که  بتوان بخش عمده‌ای از نیاز کشور را از تولیدات داخلی برطرف ساخت.

در این مراسم، عزت الله اکبری تالارپشتی- رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- نیز اظهار کرد: امروز دولت سیزدهم با تمام توان پای کار و خدمت‌رسانی به مردم قرار دارد.  تحریم تبدیل به بهترین فرصت برای دستیابی به خودکفایی و تامین نیازهای داخلی شده است.

وی تاکید کرد: بایستی تمام تلاش‌ها به سمت تولید صادرات محور پیش برود و تا بتوانیم محصولات کیفی ارائه دهیم.

انتهای پیام/
کد مطلب : ۱۵۷۴۸۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}