۰

مهم‌ترین انتخابات دهه‌های اخیر بریتانیا امروز برگزار می‌شود/ آخرین فرصت رهایی از بن‌بست

تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۹
مهم‌ترین انتخابات دهه‌های اخیر بریتانیا امروز برگزار می‌شود/ آخرین فرصت رهایی از بن‌بست
انتخابات پارلمانی بریتانیا در حالی امروز برگزار می‌شود که بسیاری می‌گویند این کشور دهه‌هاست انتخاباتی این‌چنین جنجالی به خود ندیده است. سمت‌و‌سوی آینده این کشور، جایگاهش در نظم جهانی و حتی تمامیت ارضی این کشور در خطر است و در گرو نتیجه این انتخابات. برنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) در سال‌های گذشته چنان بر سیاست این کشور سایه انداخته که بسیاری انتخابات امروز را همه‌پرسی دوباره درباره برگزیت می‌دانند. گاردین در گزارش روز گذشته خود این تصمیم را بسیار دشوار خوانده و نوشته است نخست‌وزیر بعدی بریتانیا یا بوریس جانسون، رهبر حزب محافظه‌کار، است که می‌گوید به هر قیمتی شده بریتانیا را از اتحادیه اروپا خارج می‌کند یا جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر که با افزایش هزینه‌های عمومی سودای دگرگونی اجتماعی عمیقی دارد. در هفته‌های اخیر موضع حزب کارگر درباره برگزیت هم بارها تکرار شده: برگزاری همه‌پرسی دوباره و تعیین سرنوشت برگزیت به دست مردم.
هر دو حزب اصلی بریتانیا حالا مدعی شورش علیه اصول تفکر مسلط و غالب‌اند و از رأی‌دهندگان هم خواسته‌اند در راه این شورش همپای آنها شوند. این در حالی است که براساس گزارش‌ها بسیاری از رأی‌دهندگان سنتی حزب محافظه‌کار و کارگر از احزاب خود بیرون رفته‌اند و ازهمین‌رو رهبران احزاب اصلی در روزهای اخیر تلاش خود را بر جذب افراد مردد متمرکز کرده‌اند. به باور برخی تحلیلگران، جامعه همچنان اشتیاق عمیقی دارد اما چگونگی جهت‌دادن به آن مسئله‌ای لاینحل به نظر می‌رسد. دو حزب کارگر و محافظه‌کار برنامه‌های متفاوتی درباره برگزیت و خدمات اجتماعی دارند اما فعلا روی یک مسئله اتفاق نظر دارند: «انتخابات امروز مهم‌ترین انتخابات بریتانیا در طول دهه‌های گذشته است».
در سراسر بریتانیا 650 حوزه انتخاباتی پارلمانی وجود دارد که هریک از این حوزه‌ها را یک عضو پارلمان نمایندگی می‌کند و این انتخابات بر سر تمامی این 650 کرسی است. اغلب این کرسی‌ها (533 کرسی) متعلق به حوزه نمایندگی انگلستان، 59 کرسی از اسکاتلند، 40 کرسی از ولز و 18 کرسی از شمال ایرلند است؛ ازهمین‌رو رهبران احزاب مهم بریتانیا در روزهای اخیر به سراسر این کشور سفر کرده‌اند تا آرای نقاط دورافتاده بریتانیا را هم به‌سوی خود جذب کنند.بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، روز گذشته به مناطق مختلف بریتانیا سفر کرد تا این پیام مهم را برساند که حزب کارگر برای گرفتن اکثریت پارلمان فقط به 12 کرسی دیگر نیاز دارد. درعین‌حال کوربین هم روز خود را از اسکاتلند آغاز کرد و دست‌کم به پنج منطقه دیگر در سراسر بریتانیا سفر کرد تا از کسانی که هنوز مردد هستند بخواهد که «در این انتخابات به امید رأی دهید».براساس نظرسنجی‌های اخیر حزب بریتانیا در همه مناطق بین 6 تا 15 امتیاز پیشتاز است که می‌تواند هم به معنی اکثریت مطلق برای جانسون باشد یا پارلمانی معلق، یعنی وضعیتی که در آن هیچ‌کدام از احزاب نتوانند اکثریت کرسی‌های مجلس را تصاحب کنند. طبق نظرسنجی با جزئیاتی که سه‌شنبه‌شب منتشر شد، حزب محافظه‌کار اکثریت پارلمان را از آن خود می‌کند، اما آرای این حزب نسبت به نظرسنجی پیشین که دو هفته پیش منتشر شد کاهش چشمگیری داشته است. این تحقیق مبتنی بر مصاحبه با صد هزار نفر از شهروندان بریتانیا در شش روز گذشته بوده ولی با احتساب خطاهای احتمالی، روی‌کار‌آمدن پارلمانی معلق، دور از ذهن نیست.انتخابات بریتانیا بر پایه «برنده همه را می‌برد» است. در هر حوزه انتخاباتی، نماینده‌ای که به نسبت سایرین بیشترین رأی را بیاورد، برنده قطعی است و حدنصاب رأی وجود ندارد. رهبر حزبی که دست‌کم نیمی از 650 کرسی پارلمان را تصاحب کند، نخست‌وزیر بریتانیا خواهد شد. حزب حاکم به‌تنهایی بر بریتانیا حکومت خواهد کرد.
نتیجه نظرسنجی‌ها هرچه باشد، رهبران احزاب همچنان امید پیروزی را در خود زنده نگه می‌دارند و تا آخرین زمان مقررشده به تبلیغات و گردهمایی‌های انتخاباتی خود ادامه می‌دهند. کوربین روز چهارشنبه در میدلسبرو گفت زمان آن رسیده که مردم بریتانیا به دولتی از حزب کارگر رأی دهند، دولتی که در سمت آنها ایستاده و می‌خواهد نظام خدمات درمانی بریتانیا را نجات دهد: «زمان افزایش دستمزد 12 میلیون بریتانیایی فرارسیده، برای قبض‌ها و پول حمل‌و‌نقل کمتر و برای مراقبت رایگان از کودکان». او همچنین خطاب به بازنشستگان گفت: «زمان اجرای عدالت برای بازنشستگی زنانی که در دهه 1950 به دنیا آمده‌اند، فرارسیده است و همچنین زمان خدمات شخصی رایگان برای بازنشسته‌ها». او همچنین به مردم بریتانیا وعده آموزش رایگان و مشاغلی شایسته داده است.یک دهه ریاضت اقتصادی در بریتانیا با شکست روبه‌رو شده و متوسط دستمزدها کمتر از سال 2008 است. در شهرهای مختلف بریتانیا چادرها و بانک‌های مواد غذایی برای محتاجان فراگیر شده است. در چنین شرایطی کوربین می‌گوید: «جیبتان را پر از پول می‌کنیم، چون شما شایسته آن هستید. ثروتمندان و کسب‌و‌کارهای بزرگ این پول را پرداخت خواهند کرد. ما با پایان‌دادن به خصو‌صی‌سازی و اختصاص بودجه لازم نظام خدمات درمانی، بریتانیا را نجات می‌دهیم». کوربین می‌گوید دولت جانسون در صورت پیروزی، توافقی تجاری با آمریکا منعقد خواهد کرد که راه را برای خصوصی‌کردن نظام خدمات درمانی ملی بریتانیا توسط شرکت‌های آمریکایی باز می‌کند و این منجر به افزایش بهای دارو خواهد شد.
بااین‌همه هستند کسانی که می‌گویند برنامه کوربین برای ایستادن در کنار مردم در کشوری چنین بزرگ غیرعملی به نظر می‌رسد. گاردین روز گذشته در مقاله‌ای که رویکرد این رسانه به انتخابات امروز را نشان می‌داد، از آسیب‌دیدن این روزهای این کشور نوشت. به گزارش گاردین مردم بریتانیا از آینده سیاره زمین، آینده فرزندانشان و صلح مدنی در هراس‌اند. در دوره دونالد ترامپ‌ها، احزاب بریتانیا به‌جای گوش‌دادن به شکایت‌های رأی‌دهندگان به فکر شکل‌دادن خشم مردم در جهتی خاص‌اند. بوریس جانسون از جایگاه اجتماعی حزب محافظه‌کار استفاده می‌کند تا رأی‌دهندگان فقیر را به خیانت به منافع اقتصادی طبقه خود وادارد. او در دوره کوتاه نخست‌وزیری خود چیزی جز نفاق و چنددستگی نکاشته و ازهمین‌رو ادعای او مبنی بر توانایی‌اش در متحدکردن بریتانیا برای بسیاری مضحک است.
او علنا وعده داده که سیاست‌های ریاضتی را پایان نمی‌دهد و در سال 2023 بودجه سلامت هم 14 درصد کمتر از سال 2010 خواهد بود. درباره تغییرات آب‌و‌هوایی نیز برنامه‌ها و پیشنهادهای جانسون به باور بسیاری از کارشناسان محیط زیست ناکافی است، ازاین‌رو ایده‌ها و برنامه‌های حزب کارگر بسیار به خیر  عمومی شهروندان بریتانیا نزدیک است؛ کوربین به‌دنبال حذف بازار از بسیاری از جنبه‌های زندگی مردم است و می‌خواهد قدرت ابرثروتمندان را مهار کند. حزب کارگر می‌خواهد سالانه صدهزار خانه شورایی بسازد و سیاست‌های این حزب در زمینه محیط زیست هم پایدار و معنادار است؛ اما برخی تحلیلگران می‌گویند ایدئال‌بودن برنامه‌های کوربین ممکن است رأی‌دهندگان را دستپاچه کند، آن‌هم در زمانه‌ای که مردم گرچه معترض و قربانی سیاست‌های ریاضتی و نظام سرمایه‌داری‌اند، ولی این نظام قدرت تخیل جهانی بهتر را از مردم ربوده است.
مرجع : روزنامه شرق
کد مطلب : ۱۴۵۹۰۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.